Podczas Kongresu będę miała przyjemność uczestniczyć w panelu dotyczącym finansowania OZE. Finansowanie instalacji z odnawialnych źródeł energii oraz zastosowanie odpowiednich polityk kredytowania stanowi dla transformacji energetycznej jeden z kluczowych elementów. Pozwala to na konwersję źródeł wytwórczych przy jednoczesnym utrzymaniu rentowności całego przedsięwzięcia. Zobacz program całego wydarzenia. Zapraszam do udziału! Zapisy są przyjmowane do końca marca 2023.
Jak się okazuje, projekt ustawy o elektrowniach szczytowo-pompowych zawiera przepisy, które sankcjonują nierówność prowadzenia działalności gospodarczej, zwalniając spółki skarbu państwa z obowiązku odpisu na fundusz wypłaty różnicy ceny – kontrowersyjne przepisy ustawy komentuję dziś na łamach portalu Onet.pl Rządowy projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowych oraz inwestycji towarzyszących zawiera rozwiązania, które budzą wątpliwości w zakresie…
Na rynku, nakładem międzynarodowego wydawnictwa Routledge, ukaże się w tym roku pierwsze wydanie książki będącej dziełem wspólnym: „Routledge Handbook of Energy Communities and Smart Cities”, do którego mogłam dołożyć swoją cegiełkę. Podręcznik łączy spojrzenia praktyków z całego świata, dając multidyscyplinarny wgląd w powstawanie społeczności energetycznych i ich ewolucję w kontekście inteligentnych miast. Autorzy poszczególnych części analizują kwestie regulacyjne, społeczne, finansowe i technologiczne…
W listopadzie weszła w życie tzw. ustawa o zamrożeniu cen energii, której celem jest zminimalizowanie podwyżek cen energii elektrycznej wobec grup odbiorców, którzy odczuwają je szczególnie dotkliwie. Do odbiorców szczególnie wrażliwych na wzrost kosztów zużycia energii ustawodawca zaliczył m.in. sektor mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Ustawa odsyła jednak do polskiej definicji mikro, małego i średniego przedsiębiorstwa, a powinna do unijnej.…
Miałam przyjemność udzielić wywiadu dla serwisu prawieoprawie.pl. W rozmowie zdradzam co skłoniło mnie do zmiany i przejścia do mniejszej, polskiej kancelarii. Opowiadam także o prawie energetycznym – perspektywicznej, ale i wymagającej wiedzy z wielu innych dziedzin specjalizacji. Podpowiadam młodym prawnikom, co robić, by osiągnąć sukces i być spełnionym w swoim zawodzie, podkreślając przy tym znaczenie równowagi między życiem prywatnym i…
Do przedsprzedaży trafił właśnie, wydany nakładem Wolters Kluwer Polska, komentarz do nowej ustawy wdrożeniowej, która reguluje procedurę wyboru projektów do wsparcia z funduszy unijnych, ich realizację, kontrolę i rozliczanie w perspektywie finansowej 2021–2027. Bardzo się cieszę, że wraz z Małgorzata Woźniak mogłyśmy podzielić się swoim doświadczeniem, w tym praktycznymi (i niestety często krytycznymi) przemyśleniami na tle rozwiązań przyjętych w ustawie, które zdobyłyśmy…
W przedsprzedaży jest już dostępny II tom serii Dużych Komentarzy Becka, którego jestem współautorką, obejmujący kompleksowe omówienie katalogu ustaw dotyczących prawa energetycznego, w tym m.in: o OZE, rynku mocy, inwestycjach w elektrownie wiatrowe. Publikacja zawiera część mojego komentarza do ustawy o OZE (drugie wydanie komentarza) i ustawy o promowaniu energii z wysokosprawnej kogeneracji (nowe wydanie komentarza). Oficjalny termin wydania publikacji planowany…
Dziękuję za nominację w konkursie “Nauczyciel na medal”
Z przyjemnością zapraszam Państwa do zapoznania się z publikacją, której jestem jednym z redaktorów. “Ustawa o efektywności energetycznej. Komentarz” została przygotowana przez zespół Kancelarii Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy i ukazała się nakładem wydawnictwa C.H Beck. W publikacji znajdą Państwo praktyczną analizę przepisów, która będzie przydatnym źródłem wiedzy dla osób zajmujących się tematyką efektywności energetycznej, w szczególności pozyskiwaniem białych certyfikatów,…
Łączenie pracy naukowej i praktyki prawniczej jest sporym wyzwaniem, o którym (ale nie tylko o tym) opowiem na moim profilu. Zapraszam!